Pavel mění směr státních vyznamenání: Zaměření na umělce, hrdiny všedního dne a společenský přínos
28. října, v den českého státního svátku, prezident republiky Petr Pavel ocenil 56 osobností. Mezi nimi byli zástupci kultury, neziskového sektoru, váleční veteráni a lidé, kteří se vyznamenali v běžném životě. Tento výběr symbolizoval podporu občanského hrdinství a přínos jednotlivců pro společnost. Letošní ocenění se neslo v duchu uznání za zásluhy, které přesahují byznys a přinášejí hodnoty celé společnosti.
Řád bílého lva pro bojovníky za svobodu
Nejvyšší české vyznamenání, Řád bílého lva, prezident Pavel udělil čtyřem osobnostem. Prvními dvěma, oceněnými in memoriam, byli armádní generál Sergej Jan Ingr a brigádní generál František Moravec. Ingr byl významnou postavou legionářů a později ministrem obrany v exilové vládě během druhé světové války. Moravec vedl vojenskou zpravodajskou službu a patřil k důležitým členům československého odboje. Dalšími oceněnými v této kategorii byli architektka Eva Jiřičná a choreograf Jiří Kylián, kteří se svými úspěchy prosadili na světové scéně a šířili dobré jméno České republiky v zahraničí.
Vyznamenání papeže Jana Pavla II. – uznání jeho role v boji proti komunismu
Historicky poprvé udělil český prezident vyznamenání papeži, a to Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy. Jan Pavel II. (Karol Wojtyla) byl oceněn za svůj boj proti komunismu a podporu svobody ve střední a východní Evropě. Svou podporou protikomunistických hnutí papež hrál klíčovou roli při pádu železné opony a byl tak symbolickým představitelem zápasu za demokracii.
Zástupci kultury: umělci s dlouholetým přínosem
Kulturou letošní ocenění jen zářila. Mezi oceněnými byli nejen herci a spisovatelé, ale i režiséři a další osobnosti, které zanechaly silný odkaz. Prezident vyznamenal herce Janu Hlaváčovou a Luďka Munzara in memoriam za jejich přínos divadlu a filmu. Významným literárním osobnostem, jako jsou spisovatelka Radka Denemarková a spisovatel Pavel Kosatík, bylo také uděleno ocenění za zásluhy. Mezi oceněnými hudebníky byl rockový zpěvák Petr Janda a operní pěvkyně Dagmar Pecková, zatímco filmoví tvůrci byli reprezentováni polsko-českou režisérkou Agnieszkou Holland a kameramanem Vladimírem Smutným. Vyznamenáni byli také herci Ivan Trojan a Ondřej Vetchý, kteří kromě své práce přispěli i podporou charitativních a společensky prospěšných aktivit.
Sportovci – hrdinové české historie na světových šampionátech
Český sport byl letos reprezentován hvězdnými jmény. Prezident ocenil hokejistu Romana Červenku, kanoistu Martina Doktora, vodní slalomářku Štěpánku Hilgertovou a cyklistu Zdeňka Štybara. Tito sportovci dlouhodobě reprezentují Česko na mezinárodních soutěžích a přispívají k prestiži českého sportu.
Občanské hrdinství v každodenním životě
Prezident Pavel ocenil také občany, kteří prokázali odvahu a pohotovost v krizových situacích. Lukáš Dudík, pracovník autoservisu, obdržel medaili za hrdinství za svou odvahu při nehodě, kdy pomáhal zraněným uniknout z hořícího vlaku. Roman Juřena, vlakvedoucí, rovněž obdržel toto ocenění za své pohotové jednání při evakuaci cestujících po srážce vlaku s kamionem. Za odvážný čin byla vyznamenána také učitelka Kateřina Laluhová, která duchapřítomně evakuovala žáky základní školy těsně před zhroucením stropu ve třídě.
Neziskový sektor a podpora potřebných
Letošní ocenění neziskového sektoru zahrnovalo hlavně ženy, které se věnují pomoci potřebným. Zdena Prokopová obdržela ocenění za svou práci ve spolku ROSA, který pomáhá obětem domácího násilí. Dita Horochovská byla oceněna za projekt Silou hlasu, který umožňuje lidem s postižením ovládat počítače hlasem. Ocenění získala i Lucie Hyblerová, zakladatelka sociálního e-shopu Breakfaststory na podporu chráněných dílen, a Kateřina Šédová, která prostřednictvím organizace Loono propaguje prevenci vážných onemocnění.
Kontroverze kolem Petra Dvořáka
Bývalý ředitel České televize Petr Dvořák obdržel medaili za své zásluhy o nezávislá média. Toto vyznamenání se však neobešlo bez kritiky, zejména od opozičních politiků, jako je Tomio Okamura z SPD, který Dvořáka obviňoval z manipulace ve prospěch liberálních hodnot. Prezident Pavel ocenil Dvořákovu práci v oblasti nezávislého vysílání, přestože to vyvolalo rozporuplné reakce.
Závěr: Oslava skutečných hodnot
Letošní seznam oceněných ukazuje na změnu v přístupu k vyznamenáním, kdy se prezident Pavel zaměřil na občanský přínos a odvahu. Místo tradičního zaměření na byznysové osobnosti, které byly často oceňovány v minulosti, se Pavel rozhodl podpořit lidi, kteří svým životem a prací posilují hodnoty společnosti. Tento výběr vyzdvihuje ty, kdo svými činy přispěli k lepšímu životu ostatních, a inspiruje ke společenské odpovědnosti a odvaze.
MOHLO BY SE VÁM HODIT
28. října 1918: Vznik samostatného Československa – proč slavíme svátek zaniklé republiky?