„Humpolácká a nedomyšlená!“ Český skladatel zkritizoval novou slovenskou hymnu

Slovensko vstoupilo do roku 2025 s novou státní hymnou, která vyvolala vášnivé debaty mezi hudebními odborníky i veřejností. Zatímco jedni chválí moderní přístup, jiní ji označují za těžkopádnou a nedomyšlenou. Výraznou kritiku vznesl i český dirigent Varhan Orchestrovič Bauer.

Hymna

Rozporuplné reakce na novou hymnu Slovenska

Novou verzi hymny, jejímž autorem je slovenský skladatel Oskar Rózsa, přijali obyvatelé Slovenska během oslav příchodu nového roku. Zatímco ministryně kultury Martina Šimkovičová označila hymnu za „slavnostnější, slunečnější a euforičtější“, jiné názory už tak pozitivní nebyly. Podle českého dirigenta a skladatele Varhana Orchestroviče Bauera nová verze postrádá respekt k původní harmonii a přiklonila se k „mocenskému primitivismu“.

„Basová linka v tubě o tři oktávy níže než melodie v pasáži ‚…Slováci ožijí…‘ zní velmi špatně. Celkově to díky pomalému tempu zní těžce a beznadějně. Převládá smutek, ale žádná radost,“ uvedl Bauer. Podle něj hymna v závěru ještě více ztěžkne, což podle jeho slov „překračuje únosnou mez“. Jediný zajímavý moment spatřuje v použití G dur místo g moll na konci skladby, ale ani tento prvek podle něj nevyváží celkovou těžkopádnost.

Oskar Rózsa: „Knedlík v krku a slzy v očích“

Autor nové hymny, Oskar Rózsa, na kritiku reagoval smířlivě. Na sociálních sítích poděkoval za podporu a přiznal, že pro něj byla práce na hymně hluboce osobní záležitostí. „Můj příběh s hymnou bude navždy poznamenán knedlíkem v krku a slzami v očích,“ napsal na Telegramu.

hymnu
Nová slovenská hymna měla být velkolepým státním symbolem, ale rozdělila společnost i odborníky. Výsledek zanechal hořkou příchuť.

Další odborné názory

Kritiku si hymna vysloužila i od dalších odborníků. Šéf opery Jihočeského divadla Tomáš Ondřej Pilař ji přirovnal k „metalové verzi Pirátů z Karibiku“. Naopak Vratko Rohoň, frontman skupiny Iné Kafe, hymnu obhajoval: „Nová verze posunula státní symbol na vyšší úroveň,“ uvedl.

Podle advokáta Adama Kvasnici však může být celá smlouva na novou hymnu právně neplatná, protože státní symboly a tradiční lidová díla nepodléhají autorskému zákonu. Tato otázka zřejmě ještě způsobí další spory.

Kultura v proměnách

Nová hymna Slovenska je dalším příkladem toho, jak citlivé může být zasahování do státních symbolů. Zatímco jedni vnímají změny jako nutnou modernizaci, jiní vidí ztrátu tradičních hodnot. Slovensko nyní čelí otázce, zda se tato změna stane přijatelnou pro většinu obyvatel, nebo zůstane rozbuškou dalších diskuzí.

MOHLO BY SE VÁM HODIT 

NOVÁ POLICEJNÍ HYMNA? ZVĚRSTVO!