Léky s ručením ne-omezeným: Které léčily až na druhý pokus?
Ne vždycky se to správně povede napoprvé. Pár slavných léčiv si tak muselo nejprve muselo projít fází, kdy byly považované za totální propadák, případně se užívaly k úplně jiným neléčebným účelům, než se přišlo na jejich zázračné účinky.
Historka kolem zázračných modrých pilulek už je dnes trochu vousatá. Viagra byla původně předepisovaná jako testované léčivo proti vysokému srdečnímu tlaku a angině pectoris. Pacienty, čilé staříky, ale moc nezklidňovala. Zhruba do půl hodiny je postihla erekce.
Chvilku trvalo, než se k tomuhle „vedlejšímu efektu“ stydlivě doznali svým lékařům. Výrobcům tehdy došlo, že sice nemají lék na vysoký srdeční tlak, ale zato získali vynikající produkt pro podporu aktivního sexuálního života, který jim od roku 1998 vydělává miliardu ročně. A jaké další léky vznikly omylem?
Naprosto neúčinná antikoncepce
V 60. letech se konečně otevřelo pole pro první pokusy s hormonální antikoncepcí. Nedá se ovšem říct, že by zrovna jedna z prvních, Tamoxifen, jako antikoncepce fungovala. Při testech se vlastně ukázalo, že funguje přesně opačně, a u lidských samiček ovulaci místo potlačení stimuluje.
Netrvalo to dlouho, než to někomu došlo. A Tamoxifen, který mizel z regálů lékáren jako neúčinná antikoncepce, se na ně vracel jako účinný prostředek pro podporu početí. Navíc se ukázalo, že lék dokáže působit – i preventivně – proti rakovině prsu. Z velmi neúspěšného léčiva se rázem stalo mnohostranně účinné.
Alkohol? Ne, raději knihu!
Lék na podporu abstinence doslova vznikl ve fabrice. Z kraje 30. let si zaměstnanci gumáren stěžovali na úporné bolesti hlavy, zrychlený tep, nevolnosti a dávení, pokud si někde po šichtě dali skleničku. Vedení na to moc nereagovalo. Z toho, že jejich pracovníky jímá odpor k alkoholu, měli spíš prospěch.
Když ale popisované příznaky začaly postihovat i hlavouny od mzdového oddělení výš, byl tenhle fenomén podroben přísnému zkoumání. Ukázalo se, že na vině jsou látky používané k změkčování gumy. O 10 let později, už pod názvem disulfiram, je lékaři začali předepisovat na protialkoholní léčbu.
Pro případ ztroskotání
Lék založený na účinné látce, thalidomidu, se pojí s jedním z největších skandálů moderní medicíny. Šlo totiž o to, že tento v 50. letech široce nadužívaný lék způsoboval fatální poškození vyvíjejících se plodů. A farmakologické společnosti se k tomu zrovna nepostavily čelem, takže následky byly fatální.
Nezdálo se tedy, že by si tenhle lék, který vyrobil tisíce zmrzačených dětí, ještě kdy mohl v lékařské terapii škrtnout. Nicméně se ukázalo, že Thalidomid může být „lékem poslední instance“ u léčby leprotiků. Malomocných. Těch, co z nich už opadává maso, a nic moc jiného se jim předepsat nedá. Lék s hodně pošramocenou reputací je dokázal zachránit.
Dlouhá cesta do lékárny
Z plesnivého sena se uvolňovaly látky, které hubily skot. Ukázalo se, že krávy hynou kvůli tomu, že jim látky obsažené v plesnivém senu rozkládají krvinky a ředí krev. Bylo to smrtelné. A tak si vědci řekli, že ona účinná látka, nazvaná warfarin, bude perfektním pomalým jedem na hlodavce.
V poválečných letech se ale ukázalo, že když budete pojídat warfarin, jed na krysy, a kombinovat ho s vitaminem K, negativní následky se vyruší. A zůstane jen vynikající antikoagulační lék, který se dnes používá při léčbě hluboké žilní trombózy, plicní embolie a jako prevence mrtvice. Ze seníku a od otrávených potkanů až do lékárny urazil warfarin dlouhou cestu.
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT
Šílené lékařské experimenty: Léčba homosexuality i efektivní likvidace jedem