Jak budou vypadat auta za 30 let? Vývojáři i designéři mají jasno!

Kladete si otázku, jak asi budou vypadat auta za takových dvacet nebo třicet let? Budou jezdit na bioplyn nebo budou nadnášena na magnetickém polštáři? Designéři i vývojáři už mají poměrně jasno v tom, kam se vývoj dopravních prostředků bude posouvat. Zasvětíme vás, co se stane pravděpodobně realitou a proč.

Několik set nových vizí a nápadů o tom, jak bude vypadat svět automobilů za 30 let, představil koncem srpna speciální projekt Ozvěny budoucnosti. Techničtí vizionáři tak měli jedinečnou příležitost zapojit se do programu od ŠKODA AUTO, kde mohli sdílet své nejodvážnější představy o budoucnosti vývoje automobilů.

Design, bezpečnost, pohodlí řidiče a pohon

Některé vizionářské představy jsou zaměřené na design, jiné na pohodlí řidiče, bezpečnost při jízdě či pohon vozidla. „Jsme nadšeni, kolik originálních nápadů projekt Ozvěny budoucnosti přinesl. Některé vize jsou velmi inspirativní a dokážu si představit, že by mohly být doopravdy realizovatelné,“ konstatoval Roman Vaněk, asistent člena představenstva za Technický vývoj ve  ŠKODA AUTO. S velmi odvážnou vizí přišli také Michal Tichý a Marek Gebauer, jejichž nápady odborná porota vyhodnotila jako nejzajímavější. Zatímco Michal si představuje, že by auta měla jezdit na bioplyn vyráběný v palubním bioreaktoru, podle Marka auta nebudou mít vozidla kola, ale budou nadnášena na magnetickém polštáři.

Kuchyňský bioodpad jako náhrada fosilních paliv

V současnosti na cestách pravidelně potkáváme automobily poháněné elektrickou energií. Dobíjecích stanic přibývá a elektromobily pomalu získávají na popularitě také díky ekologičtějšímu provedení. Ekology jistě potěší nápad Michala Tichého týkající se náhrady fosilních automobilových paliv látkou s podobnými vlastnostmi. Jako ideální se nabízí možnost využití obyčejného kuchyňského bioodpadu. „Jeho přeměna v domácích bioaktivátorech na gasinové kapsle mi přijde jako velmi efektivní řešení. Večer zařízení spustíte a ráno si vyzvednete pohon na celý den,“ popisuje svou vizi Michal Tichý, který aktuálně studuje na ČVUT.

Nahradí magnetostrády silnice?

Představte si pohodovou jízdu bez výmolu, každodenních zácp a co teprve zbavení se starostí se sezónním přezouváním pneumatik. To vše najednou zmizí a cestu nahradí magnetické bloky. „Jsem přesvědčený o cestování auty bez potřeby pneumatik a přímého kontaktu s vozovkou. Směrové magnetické bloky, na kterých se budou autavznášet, tak dokonale zajistí rychlejší a zároveň bezpečnější pohyb vozidel. Dokonce si myslím, že i v několika různých úrovních nad zemí,“ nadšeně komentuje svůj nápad Marek Gebauer.

Konec klasických bezpečnostních pásů?

Marek vizemi nešetřil a věnoval se také problematice bezpečnosti. Podle něj budou bezpečnostní pásy nahrazeny vysoce expanzivní kompozitní pěnou. Pásy zachraňují životy už pár desítek let, a proto se snažil vymyslet zdokonalení funkčnosti. „Mám v hlavě jednoduché řešení, v podstatě bych bezpečnostní pásy úplně odstranil,“ vážně dodává Marek. „Místo nich bych využíval inteligentní pěnu, která posádku v kritických momentech dokonale obklopí a neutralizuje důsledky nárazu,“ doplňuje vizionář.

Co prozrazují další smělé vize

Bezpečnosti na cestách či pohodlí při řízení se také věnuje spousta dalších autorů zajímavých vizí, které si můžete prohlédnout v programu Ozvěny budoucnosti

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

Rozdělení autonomních vozů. Kdy a jaká auta za nás budou řídit?

CES: Víme, která auta budou řídit místo nás