Další hvězda popu, která vyhasla moc brzy – Prince
Hudební průmysl a rozpracované životní dílo nadobro opustil oblíbený americký zpěvák, textař a také producent Prince Rogers Nelson. Pod uměleckým pseudonymem Prince za sebou ovšem zanechal působivý repertoár vlastní tvorby a s ní spjatých ocenění a úspěchů. Co jste tušili a co ne?
Celosvětově známý popový zpěvák spatřil světlo světa 7. června roku 1958. Narodil se do hudebnické rodiny, se kterou si sice prožil nelehké chvíle, ale stála za původem jeho obrovského talentu a vzápětí rychle rostoucí popularity. Prince by se pro své fanoušky rozdal, o to víc pak každého určitě zamrzelo, když ve věku 57 let ve svém minnesotském domě 21. dubna tohoto roku vydechl naposledy. Kolem příčiny jeho smrti jsou stále velké nejasnosti. Co si ale můžeme jasně a přehledně shrnout, jsou umělcovi největší úspěchy, a také cesta, kterou si musel za vrcholem své slávy projít.
Talentované dítě s nelehkým dětstvím
Jeho jméno a pseudonym nejsou tak úplně náhodné. Otec John Nelson působil v hudebnickém triu kolem jazzové zpěváka Prince Rogerse, od kterého při narození dostal své jméno, a během své postupně se rozvíjející kariéry sám zpěvák přidal i pseudonym Prince.
Talent pro zpěv a hraní na hudební nástroje projevoval už od útlého dětství. V sedmi letech se naučil hrát na klavír jako jeho otec, do dvanácti si však osvojil umění hrát na dalších 24 nástrojů. Prakticky musel přijít na kloub všemu, co se mu dostalo pod ruku. Nadšení pro hudbu nezpomalila ani smutná skutečnost, že se Princovi rodiče v jeho devíti letech rozvedli a ve třinácti byl na krátký čas dokonce vyhozen svým otcem z domu. Přistihl ho totiž při souloži s kamarádkou, a tak si Prince musel najít azyl u rodiny svého kamaráda Andrého Cymonea.
Počátky úspěšné kariéry
To byl vlastně takový start zpěvákovi kariéry, jelikož se o rok později přidal ke skupině Grand Central, kterou tvořil právě André Cymone, bratranec zpěváka Charles Smith a Prince sám. Odtud přeskočil ke skupině Flyte a poslední zastávku před svoji sólovou kariérou udělal u funkové kapely z rodného města, 94East. Tam si jeho talentu povšimli větší producenti, a tak v roce 1976 započal umělec vlastní cestu. K opravdovému zlomu ve své popularitě se dostal až se svým druhým albem z roku 1979 titulovaným zpěvákovým jménem „Prince“. To obsahovalo singly jako „I Wanna Be Your Lover“ a „Why You Wanna Treat Me So Bad“, které svým sexuálním obsahem a nádechem učarovaly celému hudebnímu průmyslu.
Prolomil s filmem
O pět let později v 1984 potom Prince přičichl i k filmu, když produkoval snímek s názvem Purple Rain, za kterého dostal také Oscara za nejlepší hudbu. Hned na to vypustil zpěvák, nyní i producent, stejnojmenné album, za které pro změnu inkasoval cenu Grammy a dosáhl úplného vrcholu amerického žebříčku. Později během svého života přidal dalších dvanáct hudebních ocenění, která se nastřádala za jeho obsáhlou tvorbu, kterou tvořilo téměř čtyřicet vydaných alb. Počet se nicméně zastavil na číslo 39 a dál už se zřejmě neposune.
https://www.youtube.com/watch?v=EsRUAoUvP10
Neobyčejný ve svých zálibách
Takové jsou informace o další vyhaslé hvězdě, které si může na internetu najít snad každý. Co ale zajímavosti, o kterých se jenom tak někde nepíše? Na fotkách a videích to možná není tak zřetelné, ale zpěvák měřil pouhých 152 centimetrů. Tím si vypěstoval nadšení, nebo spíše potřebu pro nošení bot na vysokém podpatku, aby tento svůj nedostatek skryl. Pozornost poutal spíš ale svým vysoko posazeným hlasem, barevnými kostýmy a nadšením do podivně tvarovaných kytar a jiných hudebních nástrojů. Byl vegetarián, a svět se i přesto nenasytně vrhnul po celých 80 milionech kopiích jím nahraných alb, ke kterémužto počtu si po jeho smrti můžeme rovnou několik milionů určitě předem připsat.
Zatím tento počet posmrtně prodaných alb dělá téměř 600 tisíc a očekávat můžeme přinejmenším zdvojnásobení tohoto počtu. Prince po sobě zanechal odkaz, který nyní rezonuje světem jako nikdy dřív, a taková ozvěna se jenom tak rychle nezastaví.
Diskografie:
- For You (1978)
- Prince (1979)
- Dirty Mind (1980)
- Controversy (1981)
- 1999 (1982)
- Purple Rain (1984)
- Around the World in a Day (1985)
- Parade (1986)
- Sign o‘ the Times (1987)
- Lovesexy (1988)
- Batman (1989)
- Graffiti Bridge (1990)
- Diamonds and Pearls (1991)
- Love Symbol Album (1992)
- Come (1994)
- The Black Album (1994)
- The Gold Experience (1995)
- Chaos and Disorder (1996)
- Emancipation (1996)
- Crystal Ball (1998)
- The Vault: Old Friends 4 Sale (1999)
- Rave Un2 the Joy Fantastic (1999)
- Rave In2 the Joy Fantastic (2001)
- The Rainbow Children (2001)
- One Nite Alone… (2002)
- Xpectation (2003)
- C-Note (2003)
- N.E.W.S (2003)
- The Chocolate Invasion (2004)
- The Slaughterhouse (2004)
- Musicology (2004)
- 3121 (2006)
- Planet Earth (2007)
- Lotusflow3r / MPLSound (2009)
- 20Ten (2010)
- Plectrumelectrum (2014)
- Art Official Age (2014)
- HITnRUN Phase One (2015)
- HITnRUN Phase Two (2015)
Také vás ztráta tohoto velkého umělce zamrzela? Dokázali byste k jeho životní vzpomínce nějaké informace z hlavy i přidat?
Autor: Jan Marek
MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:
Koncerty promítané v kině – chceme nebo ne?