Americký fotbal je skvělou školou: hráče učí Fair play, pracovní disciplíně i týmové spolupráci. Je úžasný i pro vaše děti!

Na člověka, který je tímto sportem zcela nepolíben, může americký fotbal napoprvé působit drsně, nebezpečně a snad i krapet primitivně. Stačí však nastudovat pravidla, podívat se na pár zápasů a ideálně i na vlastní kůži okusit atmosféru lítého boje (byť jen na louce proti pár kamarádům), a rázem vše uvidí v jiném světle.

americký fotbal

Na následujících řádcích vám vysvětlíme, proč je americký fotbal skvělou školou nejen pro vás, ale třeba i pro vaše děti…

Formování osobnosti a ctění pravidla

Americký fotbal, ale i řada dalších disciplín vyžaduje, aby aktéři přijali za své zásady Fair play a respektovali pravidla. Pakliže se někdo přece jen proviní, je penalizován a oslabuje svůj tým. Děti se tímto způsobem skvěle učí, v životě pak snáze přijímají autority nastavená omezení.

Škola respektu

Hráči amerického fotbalu nectí jen pravidla, ale také spoluhráče, soupeře a rozhodčí. Vzhledem k tomu, že jde o plně kontaktní sport a do každého souboje je třeba jít na 100 %, může respekt k soupeřům snad vyznívat poněkud zvláštně, ovšem jen do chvíle, než si uvědomíme, že šarvátky zřídka eskalují a po zápase si rivalové podají ruce. Pro toho, kdo každý týden tvrdě dře a na trénincích v přípravě potí krev, je navíc samozřejmé respektovat oponenty, jež procházejí stejným očistcem. Hráči se tak během hry (ale i v kabině) učí konstruktivnímu řešení konfliktů a rozvíjejí své sociální dovednosti.  Díky tomu by se americký fotbal určitě neztratil ani jako součást školních osnov.

Oslava diverzity

Zajímavé je i to, koho všeho americký fotbal dokáže oslovit. Na hřišti se tak potkávají všemožné typy postav. Není výjimkou, že na sebe narazí třeba hráč normální postavy s parametry 170 cm/75 kg a „obr“, co má 210 cm a 140 kg. Malí (tedy relativně) tak respektují velké, silní rychlé a podobně. Každý typ hráče má zkrátka v celkovém obrazu hry své vlastní místo a každý je pro tým důležitý svým vlastním způsobem. To přispívá k respektování člověka v nekonečné pestrosti možností povah, dovedností, typů postav, ale i barev pleti a národností (zahraniční hráči často černé pleti).

Bez práce nejsou koláče

Americký fotbal je výborný také v tom, že aktérům vštěpuje správné pracovní návyky a disciplínu. Každý hráč totiž dříve nebo později (spíše dříve) pochopí, že namáhavé tréninky a důkladná pravidelná příprava mají smysl. Nováčci brzy pocítí, jak se díky tréninkovým dávkám zlepšují, veteráni zase dávno vědí, že stačí 14 dní válení u moře a v zápase jsou poloviční. Právě velmi rychlá zpětná vazba – jak od vlastního těla, tak ta odvozená z výsledků celého mužstva – je motivující a tak se každý, kdo neaspiruje na roli týmového vodonoše, během přípravy i v ostrých zápasech vydává na 100 %. Hráči si pak ponaučení a vysokou pracovní morálku mohou vzít také do svých profesních životů, a to jsou páni šéfové v sedmém nebi…

V týmu se to lépe táhne

Jednoznačným přínosem amerického fotbalu je také skutečnost, že se hráči konstantně zdokonalují v týmové spolupráci. Tato disciplína je z tohoto úhlu pohledu skutečně výjimečná, neboť v profesionálních týmech může být klidně 50 a více hráčů. Každý pak musí pochopit svou roli, najít si své místo v mančaftu a orientovat se v týmové hierarchie (tj. znát také roli každého spoluhráče). Na hřišti pak musíte důvěřovat stájovým kolegům a spoléhat na to, že každý odvede svou práci.

Tak co? Přesvědčili jsme vás? Rádi byste zkusili, zač je toho loket? Výborně! Americký fotbal už se totiž pěkných pár let hraje i tady v ČR a vzhledem k tomu, že hrát můžete v každém věku, určitě do toho jděte. Extra motivací pro ambiciózní nováčky může být i skutečnost, že pokud se osvědčí na nižších úrovních, mohou to bez problémů dotáhnout až do Czech Bowl, tedy nejvyšší české ligy!

Autor: red

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT:

bla

bla